donderdag 2 april 2009

11. Reflectie

Van kunstzinnige orientatie hebben wij veel geleerd. Wij hebben meer geleerd over Mondriaan zelf, maar ook hebben wij ideeen opgedaan over lessen voor de basisschool. Wij wisten niet dat er zo veel variatie in kunstzinnige orientatie zit. Doordat iedereen het lespakket moest presenteren, leerde je ook nog het een en ander over de andere kunstenaars/kunststromen en hebben wij nog meer ideeen opgedaan om les te geven op de basisschool.
Ook vonden wij de blog erg handig, omdat je op die manier kunt zien hoe iedereen is bezig geweest met het project. Ook heb je op deze manier altijd een back-up van je gedane werk en de lessenpakketten.
Kortom wij hebben veel aan deze lessen gehad en zullen zeker de verkregen informatie toepassen op onze stage.

Lisette Havekes
Simone van den Herik
Mandy Binkhorst

dinsdag 16 december 2008

10. Les 5

Les 5: Webquest

Op deze pagina vindt u de afsluitende les. Dit is een webquest die kinderen in groepjes van 4 zullen maken.

http://pabomondriaan.webquestmaker.nl/mondriaan/

09. Les 4





Les 4:Creatieve les:



In deze les willen we een creatieve les geven. Dit wordt een tekenles. De kinderen gaan aan de slag met het werk van Piet Mondriaan.

Tekenles: Piet Mondriaan



Tekenen in hoekige vormen

Materiaal:



Tekenpapier (2 per persoon)



Tekenmateriaal (Wasco, potloden)



Voorbeeld Piet Mondriaan



Lesdoel student:



Een creatieve les organiseren waar een goede sfeer hangt. De kinderen helpen en begeleiden bij het werk.



Lesdoel leerling:



Tekenen als Piet Mondriaan. In de afgelopen les hebben de kinderen kennis opgedaan over Piet Mondriaan. De kinderen gaan van een realistische tekening een abstracte tekening maken.

Tijdsduur:



90 minuten.

Wat gaan de kinderen doen:



De kinderen gaan eerst zelf een tekening maken van een dier. Dit dier tekenen ze 2 keer. De 1e keer tekenen de kinderen dit dier op een manier hoe zij dit zouden tekenen. De 1e manier kan een eenvoudige schets zijn die zij gebruiken bij de 2e manier. De 2e opdracht is dit dier natekenen, maar op een andere manier. De kinderen gaan het dier tekenen zoals Piet Mondriaan dit zou tekenen. Piet Mondriaan gebruikt hoekige vormen en weinig details, de kinderen gaan hierop letten.

Introductie (10 minuten):



De opdracht wordt uitgelegd aan de kinderen. Bij de introductie worden voorbeelden laten zien.

http://www.moorsmagazine.com/images/uitti3.jpg

Kern (40 minuten):



De kinderen gaan aan de slag. De leerkracht begeleidt de kinderen en helpt hen.

Afsluiting (10 minuten):



De opdracht bespreken. Het werk van de kinderen laten zien aan de klas.

08. Les 3

Les 3: Vakoverstijgende les

Materiaal:

- Foto opa
- Computers
- Plaatjes schilderijen Mondriaan
- Verhaal woon/leef/werk- omstandigheden 19e eeuw (http://stevenverschoot.wordpress.com/2008/11/11/sociale-omstandigheden-in-de-19e-eeuw/)

Lesdoel student:

Beeld schetsen van de tijd waarin Mondriaan leefde.

Lesdoel leerling:

De kinderen krijgen een beter beeld van Mondriaan, doordat ze kennismaken met de omstandigheden in die tijd.

Tijdsduur:

60 minuten

Wat gaan de kinderen doen:

Dit is een klassikale les. De leerkracht vertelt over haar opa. De leerkracht pakt een foto van haar opa en vindt opeens een envelop erbij. In die envelop zit een foto van een schilderij van Mondriaan en een verhaal over die tijd waarin hij leefde (19e eeuw). Als leerkracht kan je hier zelf verder een draai aan geven.

Introductie (10 minuten):

De leerkracht vindt de envelop bij de foto. Hierover praten met de kinderen. Misschien hebben de kinderen weleens eerder iets over Mondriaan gehoord?

Kern (20 minuten):

Het verhaal over de 19e eeuw samen lezen met de kinderen. Telkens een stukje lezen, om deze vervolgens te bespreken met de klas.

Afsluiting (20 minuten):

De kinderen gaan in groepjes aan de slag op de computer. De groepen krijgen allemaal een gerichte zoektaak. Maak groepjes van 5 of 6. Zorg voor 5 beschikbare computers.

- Zoek naar andere schilders in de 19e eeuw.
- Waar staat allemaal informatie uit de 19e eeuw?
- Zoek minimaal 5 kunstwerken van Mondriaan.
- Zoek naar schilders van 'nu.'
- Vergelijk 3 leefomstandigheden van de 19e eeuw met nu.

Dit hoeft maar kort te duren. Is een kleine opdracht om de kinderen even bezig te laten zijn met de 19e eeuw en Mondriaan. Hoe de kinderen bezig zijn achter de computer is niet belangrijk. Het samenwerken is het belangrijk. Bespreek dit klassikaal gezamelijk om de les af te sluiten. Als leerkracht kunt u natuurlijk zelf ook opdrachten bedenken.

07. Les 2


Les 2: Creatieve les:

In deze les gaan de kinderen aan de slag met een tekenles. De kinderen gaan aan de slag met het werk van Piet Mondriaan.

Handvaardigheidles:

Piet Mondriaan


Materiaal:

A3-vellen
Voorbeelden Mondriaan
Kwasten
Verf: rood, geel en blauw
Lijm
Scharen
Gekleurd papier: rood,zwart,blauw,geel en wit
Zwarte stroken

Lesdoel student:

Een creatieve les organiseren waar een goede sfeer hangt. De kinderen helpen en begeleiden bij het werk.

Lesdoel leerling:

Tekenen als Piet Mondriaan. In de afgelopen les hebben de kinderen kennis opgedaan over Piet Mondriaan.

Tijdsduur:

60 minuten.

Wat gaan de kinderen doen:

De kinderen gaan het bekende werk van Mondriaan namaken. De kinderen hebben een beperkte keus uit kleuren. De kinderen krijgen een A3-vel. Dit vel verdelen zij in allemaal vlakken. De vlakken maken zij met zwarte stroken. Vervolgens schilderen de kinderen willekeurige vlakken in rood, geel en blauw. De kinderen mogen de verf niet mengen. Wanneer de kinderen klaar zijn met dit werk gaan de kinderen een lijst om hun werk maken. Het gekleurd papier gaan zij afmeten op de juiste maat. Het gekleurde papier wordt de lijst. De kinderen kunnen meerdere kleuren in hun lijst gebruiken. De kinderen moeten hun lijst versieren, maar de lijst moet abstract blijven. De kinderen kunnen maar uit een beperkte mogelijkheid van kleuren kiezen voor deze opdracht.

Introductie (10 minuten):

De opdracht wordt uitgelegd aan de kinderen. Bij de introductie worden voorbeelden laten zien.

http://eartfair.com/blog/index.php?s=piet+mondriaan

Kern (70 minuten):

De kinderen gaan aan de slag. De leerkracht begeleidt de kinderen en helpt hen.

Afsluiting (10 minuten):

De opdracht bespreken. Het werk van de kinderen laten zien aan de klas.


06. Les 1

30 minuten

beginsituatie

De meeste kinderen kennen wel het bekende werk van Piet Mondriaan, maar weten nog niet echt wie hij was.

lesdoel voor de leerlingen

Kennismaken met Piet Mondriaan
De kinderen weten wat we de komende lessen gaan doen.


lesdoel student

Zorgen voor een duidelijke introductie over Piet Mondriaan die de gehele lessenserie naar voren komt.



Intro
De leerkracht vertelt de kinderen dat zij deze les meer gaan leren over
• Wie was Piet Mondriaan?
• Hoe ging Piet Mondriaan te werk?
• Welke werken kennen wij van Piet Mondriaan?
• Wat gaan wij zelf doen tijdens deze lessenserie?

Kern
Eerst krijgen de kinderen meer te weten over Piet Mondriaan en zijn biografie.
Welke kunststromen gebruikte Piet Mondriaan? Er wordt iets verteld over de creatieve levensloop van Mondriaan.
Welke werken kennen de kinderen van Mondriaan? Aan de hand van een powerpoint krijgen de kinderen 8 werken te zien van bepaalde schilders. De kinderen bepalen welke werken van Mondriaan zijn en welke niet? (Van wie zijn ze dan?) Tot slot worden de antwoorden nabesproken

afsluiting
Bespreken wat de kinderen de volgende lessen gaan doen (zie ppt)
De link van de powerpoint

http://www.mediafire.com/download.php?nuw22dumzbf

05. Lessenserie

Wij willen een lessenserie van 5 lessen maken. Wij gaan er vanuit dat er een SmartBoard aanwezig is. De lessenserie is bedoeld voor kinderen uit groep 6/7.

Les 1:Introductieles:
In deze les willen wij de kinderen laten kennismaken met Piet Mondriaan. In deze les willen wij een powerpoint gebruiken.

Les 2:Creatieve les:
In deze les willen we een creatieve les geven. Dit wordt een tekenles. De kinderen gaan aan de slag met het werk van Piet Mondriaan.

Les 3:Vakoverstijgende les:
In deze les willen we kunstzinnige oriƫntatie combineren met een ander vak. We willen het combineren met geschiedenis.
Les 4:Creatieve les:
In deze les gaan de kinderen aan de slag met een tekenles.

Les 5:Afsluitles:
Dit is de laatste les van de lessenserie over Piet Mondriaan. Wij willen dit onderwerp op een interactieve manier afsluiten. Bij deze les hoort een webquest, de kinderen gaan in kleine groepjes aan de slag op het internet met Piet Mondriaan.